ZAPYLANIE UPRAW

Gniazda z trzmielami mogą być wykorzystywane do zapylania różnych gatunków warzyw, krzewów, drzew owocowych oraz upraw nasiennych.

Z artykułu dowiesz się jak trzmiele pomagają w zapylaniu:

ZAPYLANIE POMIDORA

Do zapylania pomidorów w szklarniach, tunelach oraz w gruncie można stosować różne typy uli z trzmielami. Na dużych powierzchniach wykorzystywane są ule standardowe i premium a na mniejszych ule super mini i mini. Zwykle stosuje się jeden ul premium lub standard na pow.do 2500m2, ul super mini na pow.do 600 m2 i ul mini do 200 m2. W czasie upałów szczególnie pod osłonami i na odmianach silnie kwitnących trzeba zwiększyć obsadę uli. Dotyczy to także upraw polowych między innymi ze względu na konkurencję innych roślin.

Kontrola zapylenia polega na obserwacji przebarwień słupków.Słupki kwiatów odwiedzonych przez trzmiele ciemnieją. Nowe ule należy dostawiać średnio co 2 tygodnie pozostawiając starsze na plantacji do końca sezonu. Ul należy ustawić poziomo na niskiej ławeczce lub skrzyni i zabezpieczyć przed słońcem i mrówkami. W uprawach gruntowych można wykorzystać osłonę Bee – box, pasującą do uli premium i standard którą trzeba zakupić osobno. W przypadku konieczności wykonania zabiegów chemicznych zapoznać się z tabelą toksyczności (link).

Ul premium opakowanie

Ul premium

ul-standardowy-produkt

Ul standardowy

Ul mini opakowanie

Ul super mini

ul-mini

Ul mini

Bee Box opakowanie

Bee – box

ZAPYLANIE PAPRYKI

Do zapylania papryki w szklarniach, tunelach oraz w gruncie można stosować różne typy uli. Na dużych powierzchniach wykorzystywane są ule standardowe i premium a na mniejszych ule super mini i mini. Zwykle stosuje się jeden ul premium lub standard na pow.do 2500m2 ul super mini na pow. do 600 m2 i ul mini do 200 m2.

Ule należy ustawiać poziomo na niskiej ławeczce lub skrzyni i zabezpieczyć przed słońcem i mrówkami. W uprawach gruntowych można wykorzystać osłonę Bee – box którą należy zakupić osobno. W przypadku konieczności wykonania zabiegów chemicznych zapoznać się z tabelą toksyczności (link).

Ul premium opakowanie

Ul premium

ul-standardowy-produkt

Ul standardowy

Ul mini opakowanie

Ul super mini

ul-mini

Ul mini

Bee Box opakowanie

Bee – box

ZAPYLANIE TRUSKAWKI

Do zapylania truskawek w szklarniach, tunelach oraz w gruncie stosuje się multiule (3 szt./ha), ule standard lub premium – 2 szt. na 2500 m2 oraz ule super mini na pow.do 600 m2. Gwarantuje to bardzo dokładne zapylenia kwiatów truskawek, które posiadają około 20 słupków. Ul należy ustawić poziomo na niskiej ławeczce lub skrzyni i zabezpieczyć przed słońcem i mrówkami.

W uprawach gruntowych można wykorzystać osłonę Bee – box, która pasuje do uli premium i standard. Trzeba zakupić ją osobno. Multi ul zawierający trzy gniazda osłonięty jest termoizolacyjną i wodoodporną obudową. Ule można pozostawić na plantacji do końca kwitnienia. W przypadku konieczności wykonania zabiegów chemicznych zapoznać się z tabelą toksyczności (link).

multi ul

Multi ul zawierający trzy gniazda

Ul premium opakowanie

Ul premium

ul-standardowy-produkt

Ul standardowy

Ul mini opakowanie

Ul super mini

Bee Box opakowanie

Bee – box

ZAPYLANIE BORÓWKI

Do zapylania borówki amerykańskiej na dużych powierzchniach stosuje się multiule zawierające na początku w trzech gniazdach około 350 robotnic. Multi ul okryty jest szczelną styropianową osłoną chroniącą gniazda przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zwykle stosuje się 3 multiule/ha.

Należy je zainstalować na uprawie 7 dni przed spodziewanym kwitnieniem borówki umieszczając na poziomej ławeczce zabezpieczonej przed mrówkami. W razie konieczności wykonania zabiegów chemicznych zapoznać się z tabelą toksyczności (link).

multi ul

Multi ul zawierający trzy gniazda

ZAPYLANIE KRZEWÓW OWOCOWYCH

Krzewy malin, porzeczki i agrestu są samopylne ale obecność trzmieli znacząco wpływa na wzrost plonu i jego jakość. Na dużych powierzchniach można zastosować multiul (3 – 4 /ha), zawierający na początku około 350 robotnic w trzech gniazdach. Na mniejszych uprawach amatorskich ul premium lub standard (2 szt./2500 m2).

W celu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami można wykorzystać osłonę Bee – box którą należy zakupić osobno. Ul trzeba ustawić poziomo na niskiej ławeczce lub skrzyni i zabezpieczyć przed mrówkami. Starsze ule można pozostawić na plantacji. W przypadku konieczności wykonania zabiegów chemicznych zapoznać się z tabelą toksyczności (link).

multi ul

Multi ul zawierający trzy gniazda

Ul premium opakowanie

Ul premium

ul-standardowy-produkt

Ul standardowy

Bee Box opakowanie

Bee – box

ZAPYLANIE DRZEW OWOCOWYCH

Trzmiele można wykorzystywać do zapylania jabłoni, gruszy i czereśni (całkowicie lub częściowo obcopylne), brzoskwini, moreli, nektaryn, wiśni (samopylne) i śliw (obco lub samopylne), a także wielu innych gatunków. Szczególne znaczenie mają trzmiele dla gatunków i odmian obcopylnych co przy braku drzew pełniących rolę zapylaczy oznacza słabsze plonowanie. Owoce drzew ziarnkowych odwiedzane przez trzmiele mają więcej nasion i są cięższe. Kwiaty niektórych gatunków wcześnie kwitnących i wytwarzających mniej nektaru są niechętnie odwiedzane przez pszczoły szczególnie podczas pochmurnej chłodnej pogody.

Do zapylania sadów najbardziej przydatne są multiule złożone z trzech gniazd zawierających na początku około 350 robotnic. Należy je zainstalować na kilka dni przed spodziewanym początkiem kwitnienia umieszczając poziomo na ławeczce zabezpieczonej przed mrówkami. W zależności od odmiany, warunków atmosferycznych, obfitości kwitnienia stosuje się zwykle 2 multiule/ ha w sadach drzew ziarnkowych i 3 ule/ha w sadach drzew pestkowych. W razie potrzeby wykonania zabiegów chemicznych zapoznać się z tabelą toksyczności (link).

multi ul

Multi ul zawierający trzy gniazda