Ochrona trawników

Trawniki to ozdoba każdego ogrodu i podwórka, jednak ich pielęgnacja nie zawsze jest łatwa. Oprócz systematycznego podlewania i koszenia, trzeba również zadbać o ochronę trawnika przed szkodnikami i chorobami, które mogą zniszczyć naszą zieloną powierzchnię. W tym artykule przedstawimy skuteczne sposoby na ochronę trawnika oraz podpowiemy, jak zapobiegać problemom związanych z wysychaniem i uszkodzeniami trawnika.

Ogrodnica niszczylistka

Ogrodnica niszczylistka jest jednym z ważniejszych szkodników na trawnikach, boiskach, polach golfowych i innych terenach zielonych. Larwy chrząszcza rozwijają się i żerują w podłożu uszkadzając system korzeniowy traw. Ich rozwój trwa około jednego roku czasem trochę dłużej. Masowe występowanie powoduje żółknięcie a następnie zasychanie fragmentów trawnika, które można pomylić z chorobami na przykład z brunatną plamistością albo z czerwoną nitkowatością traw. W celu właściwej diagnozy należy wykopać kawałek darni i odkryć podłoże. Larwy żerują płytko pod powierzchnią. Wiosną owady dorosłe ogrodnicy uszkadzają liście i kwiaty wielu gatunków roślin ozdobnych i drzew owocowych.

Zwalczanie larw ogrodnicy niszczylistki w trawniku

B-Green zawiera nicienie Heterorhabditis bacteriophora które po wejściu do podłoża zaczynają przenikać do larw szkodnika powodując ich obumieranie. Preparat powinien być stosowany na wilgotne podłoże najlepiej od czerwca do września kiedy gleba jest ogrzana a larwy żerują blisko powierzchni. Po sporządzeniu roztworu wodnego preparatu należy niezwłocznie podlać nim powierzchnię trawnika najlepiej wieczorem. Do podlewania można wykorzystać konewkę.

Przez następne 2-3 tygodnie nie dopuszczać do przesuszenia trawnika – może to znacząco osłabiać skuteczność działania preparatu. Zabieg należy powtórzyć po miesiącu.

Stymulacja systemu korzeniowego trawników

Tworzenie silnej darni trawnika

Jednym z bardzo istotnych warunków uzyskania silnej i odpornej na niekorzystne warunki oraz choroby darni jest oprócz dobrego napowietrzania, podlewania, nawożenia i umiejętnego koszenia także zadbanie o stymulację systemu korzeniowego.

Silny system korzeniowy jest podstawą prawidłowej wegetacji oraz szybkiej regeneracji murawy w sytuacjach stresowych takich jak susza, rozwój patogenów i błędy w uprawie. Przyczynia się także, poprzez lepszą konkurencję z roślinami dwuliściennymi do zmniejszenia zachwaszczenia.

proactivate 2

Proactivate – jest stymulatorem wzrostu korzeni, pędów i liści a także ułatwia roślinom znoszenie stresów.

Preparat Proactivate można stosować w formie oprysku przez cały sezon w stężeniu 0,5% – 1% zużywając ok. 3 l. roztworu na 50 m2 powierzchni.

W celu osiągnięcia trwałego efektu zabieg należy powtarzać co 2 – 3 tygodnie najlepiej wieczorem lub wcześnie rano, nie w pełnym słońcu podczas upałów. Nie stosować na świeżo założonych trawnikach ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy. Zabieg można wykonać podlewając trawnik przy pomocy konewki lub na większej powierzchni wykorzystując opryskiwacz do czystej wody. Nie mieszać z herbicydami na chwasty dwuliścienne.

Ochrona trawników przed wysychaniem

Zielony trawnik w czasie upałów

Jednym z ważniejszych problemów związanych z pielęgnacją trawników jest zapewnienie ochrony przed wysychaniem szczególnie w przypadku braku możliwości systematycznego ich nawadniania w czasie długotrwałych upałów. Większość gatunków wchodzących w skład mieszanek trawnikowych jest bardzo wrażliwa na niedobory wilgoci szczególnie na glebach lekkich i łatwo przepuszczalnych.

Bluestim jest naturalnym osmolitem zawierającym kompleks glicyna-betaina będący jednym z najsilniejszych związków antystresowych, który zwiększa odporność roślin na szok termiczny. Mechanizm jego działania polega na tym że potrafi on kumulować wodę i ograniczać jej wydalanie. Regulując gospodarkę wodną i pokarmową roślin ogranicza do minimum niekorzystny wpływ ekstremalnych dla wegetacji zjawisk takich jak susza, nagłe wahania temperatury, nadmierne zasolenie i niedobór wody w podłożu chroniąc szczególnie wrażliwe tkanki
wierzchołkowe źdźbeł traw przed wysychaniem podczas upałów.

Bluestim należy stosować na trawniki w formie oprysku w dawce 4 – 5 kg/ha. Zabieg należy wykonać przed spodziewanym wystąpieniem niekorzystnych zjawisk takich jak np. przymrozki czy okresy długotrwałej suszy. Wysoka wilgotność powietrza podczas oprysku ułatwia dokładną i szybką penetrację tkanek przez preparat. Ilość wody zużywanej do oprysku powinna wynosić od 1000 do 2000 l/ha. Preparat jest całkowicie bezpieczny dla organizmów żywych i środowiska.

bluestim-trawnik